شیرینگ پک

کاربرد نوار نقاله در صنایع مختلف

کاربرد نوار نقاله

کاربرد نوار نقاله در صنایع گوناگون عبارت است از جابه جایی کالاها در خطوط تولید ، حمل وسایل در باربری ، جابه جایی اجناس در فروشگاه ها و …

نحوه عملکرد نوار نقاله چگونه است ؟

تسمه نقاله توسط تعدادی قرقره ، قلاب ، چرخ دنده و کمربند پلاستیکی کار می کند. این قرقره ها روی یک حلقه بسته به طور متناوب دوران می کنند. کمربند لاستیکی به کمک غلتک ها در مسیر موردنظر به حرکت در می آیند. نوار نقاله ها بر اساس نوع نیاز در اندازه های مختلفی تولید می شوند.

کاربرد نوار نقاله چیست ؟

کانوایرها در مدل های گوناگونی وجود دارند که هر کدام از آنها در بخشی از صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. نوار نقاله ها در دستگاه شیرینگ پک مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به قیمت شیرینگ پک ، نوار نقاله هایی با کیفیت های متفاوت در این دستگاه به کار می روند. در ادامه به بررسی کارایی انواع نوار نقاله در صنایع گوناگون می پردازیم.

تسمه نقاله لاستیکی

تسمه نقاله لاستیکی دو بخش اصلی دارد. این بخش های اصلی شامل لاستیک و تار و پود می باشند. در بخش بالایی لایه ها و بخش پایینی لایه ها از پلاستیک و در بخش وسطی لایه ها از تار و پود استفاده می شود. هدف به کارگیری تار و پود ، افزایش قدرت نوار نقاله می باشد. کارایی این کانوایر در صنعت سیمان ، فلزات ، صنایع معدنی و … می باشد. از این نوار نقاله در صنایع غذایی استفاده می کنند. این تسمه ها در دو نوع ساده و آجدار می باشند. نوع ساده جهت انتقال مواد یک دست و نوع آجدار برای انتقال مواد معدنی مورد استفاده قرار می گیرند.

تسمه نقاله پارچه یا نمدی

کاربرد نوار نقاله پارچه یا نمدی در صنایع غذایی و دارویی می باشد. در این نوع نوار نقاله ، جنس لایه بالایی تسمه از نمد ، پارچه یا الیاف کتان و پلی استر و … می باشد. این نوار نقاله برای کارخانه های تولید بیسکویت ، شیرینی فروشی ها و نان فانتزی ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد نوار نقاله PVC

این نوار نقاله در صنایع آرایشی و بهداشتی و صنایع مواد خوراکی به کار می رود. نوار نقاله پی وی سی در ابعاد و اندازه های گوناگونی ساخته می شود. طراحی این نوار نقاله به گونه ای می باشد که با صنعت خوراکی و آرایشی و بهداشتی سازگاری دارد. تنظیمات تسمه ها را به شکل مدار بسته انجام می دهند تا انتقال مواد موردنظر به خوبی انجام شود. نخ موجود در نوار نقاله پی وی سی ، حکم یک ستون مقاوم در راستای طولی و عرضی را دارد.

تسمه های نقاله برزنتی یا الواتوری

کاربرد نوار نقاله برزنتی یا الواتوری برای جابه جایی وسایل سنگین می باشد. ساختار این نوار نقاله مشابه نوار نقاله پلاستیکی می باشد. با این تفاوت که لایه بالایی و پایینی برزنتی می باشد. یک تفاوت دیگر این است که لایه وسطی ( تار و پود ) نوار نقاله برزنتی ، قدرت بالاتری در تحمل وزن اجسام دارد.

نوار نقاله مدولار

 

کاربرد نوار نقاله

 

این نوار نقاله به طور کلی از پلاستیک تشکیل شده است. قطعات پلاستیکی در ابعاد کوچک و استاندارد سرهم بندی می شوند. این نوار نقاله ها مقاومت و استحکام بسیار بالایی دارند. تحمل وزن این نوار نقاله ها بسیار عالی است. کارایی این نوار نقاله در صنایع بهداشتی و غذایی می باشد. اتصال قطعات نوار نقاله مدولار به کمک پین یا قفل های ضد آب با کیفیت انجام شده است.

کاربرد کانوایر زنجیری

از نوار نقاله زنجیری در صنعت غذایی مانند تولیدات قند و شکر، حبوبات و خشکبار و … استفاده می کنند. سطح جابه جا کننده کانوایر زنجیری ، به صورت زنجیرهای فلزی می باشد. کارایی دیگر این نوار نقاله برای حمل و نقل وسایل گوناگون می باشد. استفاده از این نوار نقاله ها در بسیاری از کارخانه های مواد غذایی رایج می باشد.

نوار نقاله دستچین

این نوع نوار نقاله مجهز به یک مخزن لرزشی می باشد که مواد از دورن آن بر روی کمربند ریخته می شوند. البته در این شرایط یک کاربر مواد را بررسی می کند و همه شرایط را زیر نظر دارد. به طور مثال در بخش تولیدات خشکبار ، زمانی که خشکبار روی نوار نقاله ریخته می شوند ، جداسازی شن و سنگ ها توسط اپراتور دستگاه صورت می گیرد.

 

کاربرد نوار نقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.