خشک کن میوه

نکات خرید بهترین میوه خشک کن خانگی

میوه خشک کن

در صورتی که شما نیز به سلامت خود اهمیت می دهید و اهل خوردن تنقلاتی مانند پفک، چیپس و غیره نیستید، پس باید به فکر خرید یک میوه خشک‌ کن باشید. چون خرید میوه خشک آماده نیز برای شما چندان مقرون‌ به‌ صرفه نخواهد بود. ما در ادامه این مطلب به نکاتی پیرامون بهترین میوه خشک کن خانگی خواهیم پرداخت. همراه ما باشید:

میوه خشک کن نیز مانند یک دستگاه غذاساز که تهیه غذا را آسان می‌نماید، تهیه تنقلات سالم را برای شما راحت خواهد کرد. شما با استفاده از دستگاه‌ های خانگی خشک‌ کن میوه، می ‌توانید میوه خشک مصرفی‌ دلخواه خودتان را تهیه نمایید.

انواع میوه خشک‌ کن‌ ها

دستگاه‌ های میوه خشک‌ کن به دو دسته کلی تقسیم خواهند شد:

  • دستگاه میوه خشک کن با جریان عمودی

منبع تولید گرما در میوه خشک‌ کن ‌های از نوع جریان عمودی معمولا در کف دستگاه است. این نوع دستگاه های خشک‌ کن‌ میوه اغلب گِرد هستند و طبقات‌ آن ها روی‌هم چیده خواهد شد. درب دستگاه نیز از قسمت بالا باز می ‌شود. به این صورت که جهت بیرون ‌آوردن سینی پایین تر مجبور هستید تمام سینی‌ های بالاتر از آن را بیرون بیاورید.

قیمت دستگاه‌ های خشک‌ کن با جریان عمودی مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر است و قیافه آن ها نیز جمع‌ وجورتر و کم‌ جا گیرتر است. اما در توزیع یکنواخت حرارت انواع جریان افقی آن بهتر عمل می کند. البته برای خشک‌ کردن اکثر میوه ها و سبزیجات مناسب است، اما برای موادی مثل گوشت انتخاب مناسبی نخواهد بود؛ زیرا شما باید سینی‌ ها را چند بار در طول فرایند خشک‌ کردن جا به‌ جا نمایید تا نتیجه مطلوب و رضایت بخشی بگیرید.

  • دستگاه میوه خشک کن با جریان افقی

منبع تولید حرارت در دستگاه های خشک‌ کن‌ از نوع جریان افقی مانند فرهای فن‌ دار در قسمت عقبی دستگاه قرار گرفته است. این نوع خشک‌ کن‌ های میوه اغلب‌ دارای طبقات کشویی هستند و در آن ها از پهلو باز خواهد شد. لذا می توانید سینی هر طبقه را بدون نیاز به جا به‌جایی سینی‌های دیگر بیرون بیاورید. این نوع دستگاه‌های میوه خشک‌ کن قیمت شان از انواع جریان عمودی بیشتر است. اما توزیع گرما در انواع میوه خشک کن با جریان افقی یکنواخت‌ تر است و جهت  خشک‌ کردن گوشت هم می توان از آن استفاده نمود.

خشک‌ کن‌ های جریان افقی در اندازه‌های متفاوتی از اندازه‌های بسیار کوچک  گرفته تا اندازه های بزرگ‌ تر، مانند انواع صنعتی آن، تولید می‌شوند. جهت خشک‌ کردن فراورده‌های مایع و نیمه‌ مایع نیز بسیار مناسب‌ هستند. اما به‌ نسبت انواع جریان عمودی جاگیرتر هستند و پیشاپیش بایستی برای جا دادن‌ آن ها در کابینت فکری بکنید.

مزایای استفاده از دستگاه میوه خشک‌کن

نکات قابل توجه در خرید میوه خشک کن

  • توزیع و گردش گرما در میوه خشک کن

مهم ترین چالش فرایند خشک کردن میوه، توزیع یک‌ نواخت گرما در میوه خشک کن است. بایستی گرما به‌ طور یکسان در تمام نقاط دستگاه پخش شود، تا بتوان بهترین نتیجه را به دست آورد؛ بنابراین ابتدا ببینید که مدل انتخابی‌ تان در این زمینه چگونه عمل می کند. همچنین در نظر داشته باشید که دستگاه‌ خشک‌ کن‌ میوه  نوع جریان افقی دارای توزیع گرمای بهتری  هستند.

  • کاربری آسان میوه خشک کن

در صورتی که میوه خشک‌کن تان توانایی توزیع یک ‌نواخت گرما را داشته باشد، دیگر نیازی نخواهد بود که سینی‌ها را چندین مرتبه در طی فرایند خشک‌ کردن جابه‌جا نمایید و یا اینکه دستگاه های خشک‌ کن‌ تایمر دار را مجبور نیستید که مدام چک کنید. نکته دیگری که کار با دستگاه خشک‌ کن‌ میوه را آسان ‌تر می‌کند، این است که خشک کن قابلیت شست‌ و شوی قطعات در ظرف‌ شویی را داشته باشد. همچنین هرچه قطعات شستنی دستگاه خشک‌ کن بیشتر باشند، وقت بیشتری را نیز باید پس از اتمام کار برای تمیز کردن خشک کن صرف نمایید.

  • اندازه و گنجایش میوه خشک کن

در صورتی که دستگاه خشک کن را جهت استفاده هر ازگاهی می‌خواهید، بهتر است از خرید مدل‌های حجیم و جاگیر صرف نظر کنید.

تفاوت میوه خشک کن با فر

دستگاه میوه خشک‌ کن‌ آب میان‌ بافتی میوه را بدون هیچ پختی خشک خواهد کرد. میوه خشک‌ کن برای انجام این فرایند دارای المنت حرارتی و فن مجهز است. المنت حرارتی گرمای لازم را تامین می کند و فن گرمای تولید شده را درون دستگاه به‌ گردش در خواهد ‌آورد.

شاید بتوان همین کار را با فر هم انجام داد، اما نتیجه کار در فر به ‌خوبی دستگاه میوه خشک‌ کن‌‌ نخواهد بود؛ زیرا گستره دمایی بیشتر فرها برای خشک‌ کردن اغلب میوه‌ها و  مواد غذایی دیگر بسیار داغ است. زمانی که دما از حد لازم بسیار بالاتر باشد، مواد غذایی به‌جای خشک‌ شدن، خواهند پخت، لذا بخش قابل‌ توجهی از طعم و مواد مغذی ‌شان را از دست می دهند. دستگاه‌ خشک‌ کن میوه از لحاظ مصرف برق نیز بر دستگاه فر برتری دارند.

کلام آخر

طبق مطالب ذکر شده دستگاه میوه خشک کن، یک وسیله مناسب جهت خشک کردن مواد غذایی است، که ما در این مطلب به انواع خشک کن و ویژگی های یک دستگاه خشک کن با کیفیت و نکات خرید میوه خشک کن پرداختیم. اما آنچه جهت خرید دستگاه میوه خشک کن با کیفیت اهمیت بسیار  زیادی دارد، خرید از یک فروشگاه معتبر است. ایرانوصنعت در زمینه تولید و عرضه انواع دستگاه های میوه خشک کن خانگی و صنعتی فعالیت می کند. جهت خرید این دستگاه با شماره های درج شده تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *