خط تولید

صفر تا صد راه اندازی خط تولید مواد شوینده

تولید مواد شوینده

در جامعه امروزی، بهداشت فردی و اجتماعی اهمیت بسیاری دارد به همین دلیل از مواد شوینده استفاده بسیاری می شود. کاربرد زیاد این محصولات باعث شده است تا تولیدکنندگان و فروشندگان آن پر درآمدترین قشر جامعه به شمار آیند. در این حالت، افراد زیادی هستند که می خواهند خط تولید مواد شوینده را راه اندازی کنند. از این رو باید بدانند در این خط تولید به چه مواد بهداشتی، مواد اولیه، تجهیزات صنعتی، سرمایه و … نیاز دارند. از این رو در این مطلب قصد داریم تا به این موارد بپردازیم.

برای راه انداختن خط تولید مواد شوینده نیاز به سرمایه کلانی ندارید و می توانید با سرمایه تقریبا 200 میلیون الی 2 میلیارد تومان در خط پیشرفته، این خط تولید را راه اندازی نمایید. با توجه به اینکه تقاضای مواد شوینده در بازار بسیار زیاد است، نیاز به بازاریابی زیادی هم در این زمینه نخواهید داشت و با کمترین سرمایه می توانید خط تولید محصولات شوینده را راه اندازی کنید و به سود بسیاری دست یابید.

تجهیزات صنعتی مورد نیاز برای خط تولید مواد شوینده

در خط تولید مواد شوینده، از تجهیزات صنعتی استفاده می شود که این تجهیزات به شرح زیر می باشند.

  • مخزن بارگیری مواد اولیه
  • دستگاه پرکن مایعات
  • دستگاه یونیزه کردن آب
  • میکسر
  • تجهیزات آزمایشگاهی جهت بررسی کیفیت مواد
  • مخزن آرامش
  • دستگاه شیرینگ پک

نحوه عملکرد خط تولید مواد شوینده

دستگاه یونیزه کردن آب (RO)

به صورت کلی باید گفت آبی که در خط تولید استفاده می شود از املاح معدنی برخوردار است و درجه سختی آن برای برخی از امور مناسب نمی باشد. از این رو برای تولید محصولات شوینده، از دستگاه یونیزه آب استفاده می کنند تا سختی آب را کاهش دهند و بتوانند شرایط لازم را برای تولید درست و بهداشتی محصولات شوینده فراهم آورند. با توجه به تحقیقاتی که در این مسئله صورت گرفته است، برای تولید محصولات شوینده درجه سختی آب باید از ppm40 کمتر باشد.

خط تولید مواد شوینده

تولید مواد شوینده

مخزن ذخیره آب و پمپ استیل در خط تولید مواد شوینده

برای اینکه عملیات تصفیه آب و فرمولاسیون آن به درستی صورت گیرد، باید آب را درون بعضی مخازن نگهداری کنند. از این رو برای نگهداری آب در مدت زمان شبانه روز، از مخزن هایی استفاده می کنند که از جنس پلی اتیلن هستند و ظرفیتی حدودا 1800 لیتر دارند. همچنین باید گفت که از یک پمپ استیل که ضد زنگ است برای روی مخزن استفاده می کنند، تا در لحظه بتواند آب را به خط تولید محصولات شوینده وارد کند. بعد از آن، آب به وسیله دستگاه میکسر با مواد موجود مخلوط می شود و فرآیند فرمولاسیون صورت می پذیرد.

میکسر استنلس استیل

این دستگاه یکی از انواع دستگاه های مهمی است که در خط تولید مواد شوینده وجود دارد. چون در این قسمت، آب و موادی که مورد نیاز است باید برای تولید محصولات نهایی به دستگاه میکسر وارد شوند. بعد از آن، داخل دستگاه میکسر کار فرمولاسیون صورت می گیرد و محصولات نهایی تولید می گردند. با توجه به موارد گفته شده، باید گفت که در صورتی که دستگاه میکسر خراب شود، خط تولید مواد شوینده عملا از کار افتاده و مختل می شود.

دستگاه پرکن مایعات

در خط تولید مواد شوینده، مرحله آخر بدین صورت است که محصولاتی که بدست آمده اند توسط دستگاهی به نام پمپ غلیظ کش، از میکسر خارج می شوند و با استفاده از دستگاه پرکن مایعات به ظرف های مخصوص خود برای بسته بندی ریخته می شوند. از دستگاه پمپ غلیظ کش برای مایعات غلیظی همچون مواد شوینده استفاده می شود.

دستگاه پرکن مایعات در دو نوع دستگاه تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تولید می شوند. از این رو باید با توجه به نیاز کار خود و بودجه ای که دارید از یکی از این انواع استفاده کنید. همینطور باید گفت که دستگاه پمپ غلیظ کش با توجه به محصول مورد نظر در انواع مختلفی تولید می شود. به طور مثال، قدرت دستگاه پمپی که برای خط تولید مواد شوینده ای همچون مایع ظرفشویی و … استفاده می شود با موادی همچون لکه برها متفاوت است؛ زیرا غلظت این مواد با یکدیگر تفاوت دارند.

 

دستگاه پرکن مایعات

دستگاه پرکن مایعات

دستگاه بسته بندی شیرینگ پک

بعد از تولید محصولات در خط تولید مواد شوینده، حال وقت بسته بندی آنهاست. این بسته بندی باید به گونه ای باشد تا محصولات به آسانی قابل حمل شوند، از زیر بسته بندی قابل شناسایی باشند (بسته بندی شفافی داشته باشند)، بهداشت آنها حفظ شود، بسته بندی محکم و قابل لیبل زدن باشد.

از دستگاه شیرینگ پک به دلیل اینکه از تمام این موارد برخوردار است در تولید مواد شوینده استفاده می شود. این دستگاه در انواع مختلف نیمه اتوماتیک و اتوماتیک وجود دارد. عملکرد این دستگاه به صورت کلی بدین صورت است که محصولات به صورت چندتایی، توسط یک نایلون شیرینگ مخصوص بسته بندی می شوند و به بازار عرضه می شوند.

برای مشاهده قیمت شیرینگ پک کلیک کنید تا قیمت های روز به شما نمایش داده شود

تجهیزات آزمایشگاهی

از دیگر موارد مورد نیاز برای خط تولید مواد شوینده، تجهیزات آزمایشگاهی می باشد. بعد از اینکه محصول مورد نظر تولید شد، باید به منظور اطمینان از کیفیت محصولات و کارایی آنها، این محصولات را در شرایط مناسب آزمایشگاهی بررسی و آزمایش کرد. این بررسی ها بر اساس استانداردهای موجود در این زمینه می باشد.

 

 

خلاصه طرح توجیهی اقتصادی خط تولید مواد شوینده

موضوع طرح احداث خط تولید مواد شوینده
دستگاه صادر کننده مجوز سازمان صمت
تعداد پرسنل اجرایی و ستادی 8 نفر
محصولات تولیدی 1.    انواع صابون مایع

2.    انواع مایع شوینده

3.    انواع شامپو

سرمایه کل مورد نیاز 25.524 میلیون ریال (معادل 2 میلیارد و 552 میلیون و 400 هزار تومان)
میزان سرمایه ثابت 25.571 میلیون ریال (معادل 2 میلیارد و 357 میلیون و 100 هزار تومان)
سرمایه در گردش 1.952 میلیون ریال (معادل 195 میلیون و 200 هزار تومان)
سرمایه مورد نیاز برای تجهیزات صنعتی 15.120 میلیون ریال (معادل 1 میلیارد و 512 میلیون تومان)
ارزش فروش محصولات سالانه 33.990 میلیون ریال (معادل 3 میلیارد و 399 میلیون تومان)
مساحت ساختمان مورد نیاز 200 متر مربع
ظرفیت تولید 1.200.2000 لیتر
ضریب مقدار ارائه خدمات در نقطه سر به سر 29 درصد
نسبت سود خالص به فروش سالانه 25 درصد
نرخ برگشت سرمایه 3 سال
سرانه ارزش کل فروش سالانه 4.249 میلیون ریال (معادل 424 میلیون و 400 هزار تومان)
نسبت سود خالص به کل سرمایه ثابت 12 درصد
مقدار NPV 10.636 میلیون ریال (معادل 1 میلیارد و 63 میلیون و 600 هزار تومان)
مقدار NPV/I 17 درصد

 

دستگاه شیرینگ پک 

 دستگاه شیرینگ پک

 

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *