خط تولید

راه اندازی خط تولید سفره یکبار مصرف

خط تولید سفره یکبار مصرف

سفره یکبار مصرف از متریال پلیمری تولید می شود و توسط دستگاه های مختلفی روی آن نقش و نگار ایجاد می شود. در زندگی مدرن امروزی، استفاده از سفره های یکبار مصرف رواج زیادی دارد که علت اصلی استفاده از آنها، راحتی مصرف آنها می باشد.

مواد اولیه سفره های یکبار مصرف

مواد تولیدی سفره های یکبار مصرف، مواد پلیمری می باشد که بر مبنای مواد نفتی است. این نوع سفره ها از پلیمرهای پلی اتیلن همراه با ترکیبات دیگری که به آنها اضافه می شود، به دستگاه مخصوص وارد شده و در فرایند متفاوتی به سفره یکبار مصرف تبدیل می شود. در خط تولید سفره یکبار مصرف، پلی اتیلنی که استفاده می شود از نوع گرانول است و کربن، ماده دیگری است که با آن ترکیب می شود. سفره های یکبار مصرفی که در کارخانه های معتبر و با مواد درجه یک تولید می شوند، از ترکیب 10 درصد کربن و 90 گرانول پلی اتیلن ساخته می شوند. این ترکیب، فرمولی قوی برای باکیفیت شدن سفره های یکبار مصرف می باشد.

در خط تولید ، برای ایجاد نقش و نگار روی آنها از دانه های رنگی ویژه نایلون یا مستربچ ها در روند چاپ استفاده می شود. تولید سفره های یکبار مصرف با توجه به تعداد رنگ های به کار رفته در طرح های آنها، به شکل تک رنگ، دو رنگ، چهار و شش رنگ معرفی می شوند.

دستگاه های مورد استفاده در خط تولید سفره یکبار مصرف

سفره یکبار مصرفی که برای اولین بار تولید شد، جنسی از پلاستیک داشت. با پیشرفت این صنعت، اکنون سفره های یکبار مصرف در بازار به نوع دیگری تولید می شوند. متریال هر دو نوع یکی می باشد، اما دستگاه های به کار رفته در تولید هر کدام و همچنین شیوه ساخت آنها با هم متفاوت است. برای ساخت سفره یکبار مصرف نیازمند تجهیزات زیر هستیم.

  • دستگاه ساخت نایلون از گرانول پلی اتیلن
  • دستگاه جرقه گیر نایلون
  • دستگاه چاپگر نایلون
  • دستگاه بسته بندی یا شیرینگ پک

خط تولید سفره یکبار مصرف پلاستیکی

با آماده شدن مواد اولیه و ترکیب کردن مواد مورد نظر، مواد ترکیب شده به خط تولید سفره یکبار مصرف ساخت نایلون وارد می شوند. این بخش یک نوع دستگاه اکسترودر وجود دارد. اکسترود در واقع شیوه ای است که با استفاده از فشار دادن و انجام روند اکسترود باعث کاهش سطح مقطع و همچنین ضخامت متریال موجود می شود. در خط تولید سفره یکبار مصرف، اکسترود پیوسته استفاده می شود، که توسط آن نایلون سفره یکبار مصرف ساخته می شود. یکی از نکات مهم در ساخت نایلون سفره، عرض آن است. سفره با توجه به سفارش مشتری و یا به صورت معمول در عرض های 80، 100 یا 120 سانتی متر ساخته می شود.

بعد از ساخت نایلون سفره، نوبت به کار جرقه گیری می رسد. عملیات جرقه گیری باعث ماندگاری چاپ روی سفره یکبار مصرف می  شود. این عملیات با استفاده از باردار کردن سح نایلون صورت می گیرد. کار چاپ روی سفره یکبار مصرف، از قسمت های حساس است که برای جلوه دادن به سفره استفاده می شود. انجام این کار با توجه به نوع سفره تفاوت دارد. در سفره های معمولی با استفاده از رنگ های تک یا دوتایی عملیات چاپ صورت می گیرد و سفره های یکبار مصرف مجلسی از 4 تا 6 رنگ استفاده می کنند.

توجیه اقتصادی شروع خط تولید سفره یکبار مصرف و هزینه راه اندازی خط تولید سفره یکبار مصرف

همانگونه که در جریان هستید، استفاده از سفره های یکبار مصرف هر روز افزایش پیدا می کند، از این رو این شغل یک ایده خوب برای راه اندازی یک کسب و کار پر درآمد می باشد. در این قسمت قصد داریم تا با یک حساب و کتاب کلی، مقدار سود حاصل از راه اندازی خط تولید سفره یکبار مصرف را محاسبه کنیم.

همانطور که ذکر شد، متریال اولیه سفره یکبار مصرف، گرانول پلی اتیلن یا نایلون است. این ماده در داخل کشور قابل تهیه است. مواد دیگر مورد نیاز شامل کربن و رنگ یا مستربچ است. برای ساخت سفره یکبار مصرف با کیفیت عالی، نیاز به ترکیبی از 90 درصد گرانول پلی اتیلن با 10 درصد کربن می باشد. در کنار آن برای کار چاپ هم به مستربچ نیاز داریم. اکنون قصد داریم هزینه های این ترکیب باکیفیت را حساب کنیم. برای این ترکیب برای هر کیلو متریال اولیه، هزینه رنگ برابر 500 تومان در نظر گرفته می شود.

 

تولید سفره یکبار مصرف

تولید سفره یکبار مصرف

هزینه متریال اولیه درجه یک پتروشیمی، برای هر یک کیلو گرانول پلی اتیلن، حدود 5600 تومان است. با در نظر گرفتن 90 درصد ترکیب مواد درجه یک، این رقم برای هر کیلوگرم حدود 5040 تومان می شود. برای یک کیلوگرم کربن حدود قیمت 2000 تومان است که با در نظر گرفتن استفاده 10 درصدی از این متریال برای یک کیلو، قیمتی حدود 200 تومان خواهد داشت. از جمع این قیمت ها، به رقم 5740 هزار تومان می رسیم که هزینه رنگ هم محاسبه می شود.

در محاسبات گفته شده، هزینه های کارگری، هزینه های مربوط به محل اجاره و همچنین مصرف برق اشاره ای نشده است. اما باید بدانیم که با در نظر گرفتن این هزینه ها، باز هم سود خط تولید خوب و قابل قبول است. ممکن است بعضی افراد در نظر داشته باشند تا سفره های یکبار مصرف را آماده خریداری کنند و فقط عملیات بسته بندی و شیرینگ کردن آن را انجام دهند، که این کار هم به تنهایی سود خوبی را برای افراد به همراه دارد.

دستگاه بسته بندی شیرینگ پک

دستگاه شیرینگ ، یک نوع دستگاه بسته بندی محصولات است که انواع محصولات را به صورت تکی و چندتایی بسته بندی می کند. همچون سفره های یکبار مصرف، انواع آب معدنی، نوشابه و غیره. بسته بندی کردن در دستگاه شیرینگ، توسط نایلون شیرینگ انجام می شود و در نهایت دوخت بسته صورت می گیرد. این دستگاه در انواع مختلف دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک وجود دارد و با توجه به کاربرد و همچنین میزان تولید روزانه محصول، می توان یکی از انواع دستگاه های شیرینگ پک، با ظرفیت مختلف را انتخاب کرد. از مهم ترین دلایل محبوبیت این دستگاه، نمایش محصول در لایه بسته بندی شده می باشد که دقیقا برخلاف بسته بندی کارتونی و … می باشد. در کنار مزایای زیادی که دستگاه شیرینگ پک دارد، ارزان تر بودن آن نسبت به پوشش های مقوایی، سرعت بالا، بسته بندی تعدادی همزمان و همچنین محافظت محصول در مقابل آب قابل اشاره است.

دستگاه شیرینگ

دستگاه شیرینگ پک

کلام آخر

در محاسبات گفته شده به هزینه های کارگری، هزینه های مربوط به محل اجاره و همچنین مصرف برق اشاره ای نشده است. اما باید بدانیم که با در نظر گرفتن این هزینه ها، باز هم سود خط تولید خوب و قابل قبول است. ممکن است بعضی افراد در نظر داشته باشند تا سفره های یکبار مصرف را آماده خریداری کنند و فقط عملیات بسته بندی و شیرینگ کردن آن را انجام دهند که این کار هم به تنهایی سود خوبی را برای افراد به همراه دارد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۱ از ۵
از مجموع ۳۶ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *