بلاگ مطالب

دستگاه پرکن مایعات غلیظ و در چه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد؟

دستگاه پرکن مایعات غلیظ

دستگاه پرکن مایعات غلیظ، یکی از کاربردی ترین دستگاه ها در زمینه بسته بندی دستگاه مایعات غلیظ است. به طور معمول از این دستگاه برای بسته بندی مایعات و سیالات با ویسکوزیته بالا استفاده می شود. که به سختی می توان آنها را به ظروف بسته بندی منتقل کرد. طبیعتاً با افزایش غلظت و ویسکوزیته سیالی مانند گریس، ریختن آنها در ظرف به دلیل جاذبه و تحت تأثیر وزن دشوارتر می شود. در واقع با سختی بیشتری حرکت می کنند.

دستگاه های پرکن مایعات غلیظ در زمینه هایی مانند بسته بندی روغن و چربی در پالایشگاه و صنعت نفت، بسته بندی رنگ پلیمری و پلاستیک در صنعت رنگ، بسته بندی شربت و عصاره غلیظ در صنایع غذایی و برخی ظروف دارویی به ویژه ظروف مایع غلیظ مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین می توان گفت که استفاده از دستگاه بسته بندی مایعات غلیظ در زمینه صنایع تا حد زیادی از دردسرها و وظایف کاسته می شود. اگر مایعی که می خواهید بسته بندی کنید از نوع مایع نازک است می توانید از دستگاه مایع رقیق نیمه اتوماتیک استفاده کنید که مخصوص این نوع مایع نیز طراحی شده است. شما می توانید از این دستگاه به صورت خانگی و صنعتی استفاده کنید و محصولات مورد نظر خود را با آن بسته بندی کنید.

دستگاه پرکن مایعات غلیظ چیست؟

در ساخت دستگاه پرکن مایعات غلیظ، دستگاه دیگر مجهز به تسمه نقاله و درپوش نیست. بنابراین، جابجایی محصول یا بطری به صورت دستی انجام می شود و درب بطری ها نیز باید به صورت دستی بسته شود. پرکننده های مایع رومیزی یا پرکننده های مایع خانگی و پرکننده های مایع کوچک پرکننده های نیمه اتوماتیک هستند.

عملکرد دستگاه پرکن مایعات غلیظ

برای پر کردن ظروف مختلف در هر اندازه و شکل، امکان استفاده از پرکننده های مایع وجود خواهد داشت. ابتدا ظروف باید به صورت دستی زیر نازل قرار گیرند. به لطف بست تفلون استفاده شده بر روی میز کار دستگاه، خطای ریزش مواد در اطراف ظرف کاهش می یابد و ظروف به طور موثر در آن قرار می گیرند. پس از قرار دادن ظروف با فشار دادن پدال پا، تزریق شروع می شود. اگر سیستم تزریق سیلندر پیستونی باشد، پس از اتمام تزریق، سنسور فرمان توقف تزریق را صادر می کند و اگر سیستم تزریق از نوع پمپی یا ثقلی باشد، از تایمر برای کنترل مقدار ماده تزریق شده استفاده می شود.

در دستگاه پرکن مایعات غلیظ نیمه اتوماتیک به منظور افزایش راندمان کاری، امکان فعال سازی سیستم کار دائمی دستگاه وجود خواهد داشت. این سیستم پس از تحریک، تزریق را به صورت مداوم و کنترل شده انجام خواهد داد.

شما عزیزان می توانید جهت خرید دستگاه میوه خشک کن از طریق عبارت لینک شده استفاده کنید.

نکات مهم هنگام کار با دستگاه پرکن مایعات غلیظ

توصیه می شود قبل از راه اندازی و استفاده از دستگاه پرکن مایع غلیظ با مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه با دستورالعمل های لازم آشنا شوید.

 • بهترین کار این است که یک اپراتور حرفه ای که با کار دستگاه آشنا باشد، دستگاه پرکننده مایع غلیظ را راه اندازی کند.
 • مخزن دستگاه پس از هر بار استفاده باید شسته شود و در واقع به جای مایع مصرفی باید یک بار از آب استفاده کرد تا مخزن، لوله ها و نازل ها ته نشین نشوند و گرفتگی نکنند. البته در برخی از این دستگاه ها این قابلیت به صورت خودکار در دسترس خواهد بود.
 • یکی دیگر از مواردی که در استفاده از دستگاه پرکن مایع غلیظ باید به آن توجه کرد، عملکرد و صدای دستگاه است و بهتر است به محض مشاهده هرگونه حرکت غیرعادی یا شنیدن صدای غیرعادی دستگاه را خاموش کرده و مشکل را اصلاح کنید.
 • محل دستگاه پرکن مایع غلیظ باید در مکانی باشد که در فاصله یک متری از هر طرف فضای خالی وجود داشته باشد.
 • دستگاه پرکن مایعات نیمه غلیظ فقط باید برای بسته بندی محصولات صحیح استفاده شود، در غیر این صورت دستگاه آسیب می بیند.
 • هنگام استفاده از تراز کننده ها در زیر دستگاه باید آن را تراز کنید تا به هیچ وجه سر نخورد و تکان نخورد. برای جلوگیری از لیز خوردن دستگاه هرگز نباید جسم سنگینی روی آن قرار دهید و در صورت رفع نشدن لغزش با کمک تراز، محل قرارگیری دستگاه را تغییر دهید.

نکات تکمیلی

 • با توجه به اینکه این دستگاه ها عموماً توسط صفحه نمایش لمسی کنترل خواهند شد، توصیه می شود هنگام کار با این صفحه نمایش فشار زیادی به آن وارد نکنید و از تماس با اجسام نوک تیز با این نمایشگر خودداری کنید.
 • استفاده از ظروف با متریال و اندازه مناسب جهت عملکرد دستگاه هنگام بسته بندی با دستگاه پرکن مایع غلیظ توصیه می شود.
 • قبل از شروع کار با دستگاه، قطعات مکانیکی متحرک آن را روغن کاری کنید.
 • بررسی اتصالات دستگاه پرکن مایع غلیظ، بست ها و سیم ها باید به صورت مداوم انجام شود تا بلافاصله پس از شل شدن یا شل شدن قطعه، بتوانید آن را تعمیر کنید.
 • اگر دانش لازم برای حل مشکل دستگاه را ندارید، بهتر است بلافاصله دستگاه را خاموش کرده و با پشتیبانی شرکتی که دستگاه را فروخته است تماس بگیرید. اقدامات خودسرانه ممکن است سلامت شما و دستگاه را به خطر بیندازد.

سخن نهایی

دستگاه پرکن مایعات غلیظ ، یکی از تجهیزات و دستگاه های مهم و پرکاربرد در صنعت بسته بندی دستگاه پرکن مایعات غلیظ می باشد که کاربرد فراوانی دارد. دستگاه پرکن مناسب برای پرکردن انواع مایعات با وزن و حجم خاص که مدل ها و کاربردهای متفاوتی دارند. استفاده از این دستگاه باعث افزایش سرعت و دقت بسته بندی می شود. همچنین امکان تعیین میزان پر شدن بطری بر روی دستگاه پرکن مایع وجود دارد.

استفاده از دستگاه پرکن مایع باعث کاهش زمان و انرژی اتلاف می شود. کاهش نیاز به نیروی کار اضافی می شود که باعث افزایش سرعت و دقت بسته بندی می شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *