خشک کن میوه

دستگاه میوه خشک‌ کن گازی بهتر است یا برقی؟

میوه خشک کن گازی و برقی

انواع دستگاه های میوه خشک کن کدامند ؟ میوه خشک کن گازی بهتر است یا برقی ؟

دستگاه میوه خشک‌کن‌های گازی و برقی جز بهترین محصولاتی هستند که میوه‌های خشک با کیفیتی را در اختیار مصرف‌کنندگان خود قرار می‌دهند. امروزه با استفاده از این دستگاه‌ها انواع میوه، سبزی و … را خشک می‌کنند. درصورتی‌که افراد از این مدل دستگاه‌های باکیفیت استفاده کنند، قادر خواهند بود در مدت‌زمان کم، میزان زیادی میوه را خشک کنند. آیا شما هم قصد خرید دستگاه خشک‌کن میوه را دارید و در انتخاب بهترین مدل دچار تردید شده‌اید؟ پس  بهتر است مطالعه ادامه مطلب را از دست ندهید.

 

انواع دستگاه میوه خشک کن

امروزه دستگاه‌ خشک‌کن در دو مدل میوه خشک کن گازی و برقی تولید می‌شوند که هرکدام از کیفیت و کارایی بسیار خوبی برخوردار هستند. کار اصلی این مدل دستگاه‌ها خشک‌کردن میوه است و تفاوتی که با یکدیگر دارند در نوع انرژی مصرفی موردنیاز برای دستگاه‌ها است. انواع مختلف این دستگاه‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 

  • دستگاه خشک‌کن گازی

این دستگاه برای ایجاد گرما به‌منظور خشک‌کردن میوه‌ها، از گاز استفاده می‌کند. گرمای موردنیاز با استفاده از مشعل گازی و در کوره‌های مخصوص تولید می‌شود. در نهایت گرمایی که تولید می‌شود با استفاده از سیستم فن به میوه‌ها می‌رسد و فرایند خشک‌کردن میوه‌ها آغاز می‌شود. از دستگاه خشک‌کن گازی به‌عنوان یک نوع دستگاه صنعتی، خانگی و نیمه‌صنعتی استفاده می‌کنند.

 

  • دستگاه میوه خشک‌کن برقی

در دستگاه خشک‌کن برقی، انرژی گرمایی توسط المنت‌های دستگاه ایجاد می‌شود و سپس با استفاده از سیرکولاسیون به میوه‌ها می‌رسد تا فرایند خشک‌کردن آغاز شود. این نوع دستگاه در طرح‌های متنوع مانند مکعبی، بیضی، گرد و … طراحی و تولید می‌شود.

 

 

دستگاه میوه خشک‌ کن برقی بهتر است یا گازی ؟

برای اینکه تصمیم بگیرید کدام یک از دستگاه‌ها برای شما مناسب‌تر است، باید به شرایط خاصی توجه داشته باشید و سپس دستگاه موردنیاز خود را خریداری نمایید. برخی از نکات مهم در مورد میوه خشک‌کن گازی و برقی عبارت است از:

  • در ابتدا باید توجه کرد منطقه‌ای که شما در آن زندگی می‌کنید به کدام یک از انرژی‌های برق یا گاز دسترسی دارد و سپس همان دستگاه را انتخاب نمایید. درصورتی‌که محل زندگی شما به هر دو انرژی دسترسی دارد، بررسی کنید که هزینه‌های لازم برای مصرف برق کمتر است یا گاز و سپس دستگاه مناسب خود را انتخاب کنید.
  • تاحدامکان توجه داشته باشید که دستگاه خشک‌کن گازی را انتخاب نمایید؛ زیرا هزینه گاز در کشور ما نسبت به برق کمتر است.
  • دستگاه خشک‌کن گازی دارای طول عمر بالاتری است و روزانه می‌تواند مدت‌زمان بیشتری کار کند.
  • مدت‌زمان لازم برای خشک‌کردن میوه در هر دو دستگاه برابر است و تا حدودی ابعاد دستگاه‌ها هم تفاوت چندان زیادی با یکدیگر ندارند.
  • قیمت دستگاه‌های برقی نسبت به گازی پایین‌تر است؛ زیرا خشک‌کن‌های گازی دارای ابزار و تجهیزات بسیار زیادی هستند.

 

دستگاه میوه خشک‌کن گازی بهتر است یا برقی؟

مزایای استفاده از دستگاه میوه خشک‌کن

خشک‌کردن میوه در زیر نور آفتاب فقط در فصل تابستان امکان‌پذیر است و افراد در فصل‌های سرد سال نمی‌توانند میوه‌های موردعلاقه خود را خشک کنند. اما با استفاده از دستگاه‌های خشک‌کن در هر فصلی از سال می‌توان میوه‌های موردعلاقه خود را خشک کرد. کسانی که میوه را به روش طبیعی و در زیر نور آفتاب خشک می‌کنند، به زمان بسیار زیادی نیاز دارند تا رطوبت میوه‌ها گرفته شود. دستگاه‌های خشک‌کن برقی و گازی در مدت‌زمان بسیار کم، می‌توانند مقدار زیادی میوه را خشک کنند.

هنگام خشک‌کردن میوه در زیر نور آفتاب نمی‌توان دما را به میزان دلخواه تنظیم کرد. اما با استفاده از دستگاه‌های خشک‌کن میوه، می‌توان دما را به‌دلخواه تنظیم کرد و میزان رطوبت میوه را بررسی کرد. زمانی که افراد از دستگاه‌های خشک‌کن استفاده می‌کنند، بهداشت به طور کامل رعایت می‌شود و در این حالت میوه‌ها در معرض آلودگی‌های محیطی قرار ندارند.

 

سخن پایانی

بین میوه خشک کن گازی و برقی تفاوت‌های بسیار زیادی ندارند، فقط افراد باید توجه داشته باشند که چه نوع انرژی در دسترس دارند و کدام مورد مقرون‌به‌صرفه‌تر است. در کل به شما توصیه می‌کنیم که از خشک‌کن گازی استفاده کنید؛ چون در ایران مصرف گاز بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. به‌طورکلی سرعت خشک‌کردن میوه با استفاده از این دستگاه‌ها بسیار بالا است و میوه‌های کاملاً بهداشتی را تولید می‌کند. امیدواریم از مطالعه این مطالب لذت برده باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۶ از ۵
از مجموع ۹ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *